Biuro Prasowe Jasnej Góry

2017-09-12 Rezolucja z okazji 300-lecia koronacji Obrazu i jubileuszowe oratorium

Filharmonia Śląska. Uroczystość ogłoszenia i przekazania rezolucji z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej W sobotni wieczór, 9 września w Filharmonii Śląskiej odbyła się uroczystość ogłoszenia i przekazania okolicznościowej rezolucji przyjętej z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Marszałek Wojciech Saługa przekazał na ręce o. Arnolda Chrapkowskiego, Generała Zakonu Paulinów tekst rezolucji, przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie w sierpniu br. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Halina Bieda odczytała treść rezolucji:

8 września 2017 roku to 300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami Papieża Klemensa XVI.

1 kwietnia 1656 roku, po obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz złożył śluby w katedrze lwowskiej. Zawierzył Rzeczpospolitą opiece Matki Bożej Częstochowskiej, którą obrał na Królową Polski. 8 września 1717 r. za zgodą stolicy apostolskiej abp Krzysztof Szembek dokonał obrzędu koronacji papieskimi diademami. Rzym pozwolił także na używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.

Sanktuarium Jasnogórskie pełni wyjątkową rolę, nie tylko jako miejsce kultu religijnego, ale też jako jeden z najważniejszych materialnych skarbów narodowych naszej Ojczyzny. To miejsce odwiedzane przez pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jasna Góra z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, to bardzo ważne miejsce na mapie województwa śląskiego, to ambasador polskości, skarbnica narodowej historii, tradycji i kultury.


„Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, jak ojcowie paulini przygotowali obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pamiętamy duchowe przeżycia podczas Mszy św. u stóp Jasnej Góry. Za to chciałbym ojcom paulinom gorąco podziękować. Uchwała sejmiku to tylko słowa, dlatego też w porozumieniu chcieliśmy zostawić coś więcej, co będzie trwało długie lata. Stąd to oratorium, które wspólnie udało się stworzyć ” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

O. Arnold Chrapkowski, dziękując przypomniał o wielkim znaczeniu Jasnej Góry m.in. w naszej historii, w tworzeniu się tożsamości narodowej, w ogromnej maryjności Polaków. „To wszystko wpływa także na kształt naszego regionu, na naszą świadomość, na nasze ludzkie poczynania, na plany, które czynimy, bo nie można tego miejsca wymazać z geografii tego terenu. To miejsce jest głównym ambasadorem i Polski i naszego regionu, dlatego wyrażam w imieniu całej wspólnoty paulińskiej, nie tylko wspólnoty jasnogórskiej, ale wspólnoty wszystkich domów ojców i braci paulinów, serdeczną wdzięczność panu marszałkowi i tym wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia tej uchwały, która jest tylko zewnętrznym wyrazem związku tej ziemi z Jasną Górą i cudownym wizerunkiem Maryi” – mówił o. generał.

„Wczoraj oficjalnie zakończyliśmy jubileuszowy rok, który składał się z bardzo wielu wydarzeń, przede wszystkim modlitewnych, duchowych, ale także wydarzeń artystycznych. I to oficjalne zakończenie czasu jubileuszu, to nie jest definitywne zamknięcie tego wszystkiego, co się w ciągu tego roku dobrego i bardzo dobrego wydarzyło. Ten jubileusz otwiera następne drzwi, następny czas historii Jasnej Góry i naszego regionu – podkreślił o. Arnold Chrapkowski – I ten dzisiejszy nasz wspólny pobyt tu, w tym miejscu, dzisiejsze sympozjum i koncert, jest początkiem nowego czasu, czasu po jubileuszu, w którym Święta Boża Rodzicielka na pewno dalej nam towarzyszyć będzie”.

Następnie Marszałek Sejmiku Wojciech Saługa, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Halina Bieda oraz prof. Mirosław Błaszczyk, dyrektor Filharmonii Śląskiej z rąk o. Arnolda otrzymali okolicznościowe medale wybite z racji jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Drugą część uroczystości wypełniła prapremiera Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim pt. „Soli Deo per Mariam”, jako dziękczynienie za Jubileusz.

Wykonawcami koncertu byli: Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz soliści: Joanna Wydorska – sopran, Joanna Krasuska-Motulewicz – alt, Marcin Jajkiewicz – tenor i Rafał Maciejewski – baryton. Libretto przygotował ks. Tadeusz Golecki. Muzykę skomponowali Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

Na wydarzenie zaprosili: Marszałek Województwa Śląskiego, Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Koncert poprzedziła konferencja z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 60. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w Obrazie Nawiedzenia. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać sześciu wystąpień i wziąć udział w dyskusji dotyczącej historii Jasnej Góry oraz Obrazu Jasnogórskiego i jego peregrynacji. Konferencja przygotowana została we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

BPJG,
2017-09-11, poniedziałek, godz. 16.00

zobacz:

- www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=9107

Czytaj więcej

Galeria zdjęć: