Biuro Prasowe Jasnej Góry

2017-09-10 Wasza służba trwa!

Jasna Góra. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej 46. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej odbyła się w niedzielę, 10 września na Jasnej Górze. Żołnierzom AK towarzyszyły rodziny, przyjaciele oraz harcerze – uczestnicy 35. Pielgrzymki Harcerzy ZHR.

Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił ks. kmdr Janusz Bąk. Zebranych powitał o. Jan Zinówko: „’Poległym chwała, wolność żywym, niech płynie w niebo dumny śpiew. Wierzymy, że nam Sprawiedliwy odpłaci za przelaną krew’” – przywołał słowa pieśni o. Zinówko.

Ks. kmdr Janusz Bąk w homilii podjął temat patriotyzmu. „Patriotyzm może być wielką cnotą, ale żeby był wielką cnotą musi być mądry patriotyzm, lecz nie zawsze taki jest. To dobrze, że nasz patriotyzm łączy się z naszą religią. Ale nie jest dobrze, jeżeli uważamy, że religijno-patriotyczne hasła załatwiają całą sprawę” – podkreślił kaznodzieja.

„Maryja jest Królową Polski, i jeżeli będziemy mieli Ją na ustach i sztandarach, to Ona historię naszego kraju weźmie w swoje ręce. Tak, ale nie tylko chodzi o usta i sztandary, bo uroczystości mijają, usta milkną, sztandary są zwijane do kolejnych uroczystości. Ale chodzi o to, żeby sens bycia, jakiego uczy nas religia, i jego przykładem jest Matka Boża, wcielać w tworzenie historii swojej i swojego narodu” – tłumaczył ks. kmdr Janusz Bąk. „Patriotyzm to święta, wielka cnota w budowaniu zdrowej, prawdziwie polskiej rodziny” – wskazał.

Zwracając się do obecnych na pielgrzymce kombatantów mówił dalej: „Byliście siłą zbrojną polskiego państwa podziemnego. Już we wrześniu 1939 roku utworzyliście struktury późniejszej Armii Krajowej. To wówczas podjęliście walkę z dwoma okupantami. Wasza walka była bohaterska. Błogosławieni, którzy w czasie gromu, nie utracili równowagi ducha. Na sztandarach waszych hasło: ‘Bóg, honor, Ojczyzna’. Pozostaliście wierni temu hasłu do dziś i wasza służba trwa. Niech wam Bóg błogosławi!”.

Następnie skierował słowa do młodzieży: „Kochani harcerki i harcerze, zapraszam was do szeregu tych, którzy swym doświadczeniem i wiedzą chcą służyć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, od was zależy także, jaka będzie Polska”.

W pielgrzymce uczestniczyli: Magdalena Merta, doradca ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Ryszard Dorf, sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK oraz prof. Wiesław Jan Wysocki, członek prezydium ŚZŻAK.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
2017-09-10, niedziela, godz. 12.35

Czytaj więcej

Galeria zdjęć: