Biuro Prasowe Jasnej Góry

2017-09-10 Maryjo, Królowo Polski, od 35. lat czuwamy!

Jasna Góra. Pielgrzymka Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Pod hasłem: „Maryjo, Królowo Polski czuwamy” na Jasnej Górze odbywa się 8-10 września spotkanie skautów Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Na jubileuszową, 35. Pielgrzymkę Harcerzy ZHR do sanktuarium przybyło 460 osób z całej Polski.

Druhny i druhowie modlitewną pamięcią objęli śp. Olgę i śp. Joannę, ich rodziny oraz wszystkich uczestników obozu w Suszku, którzy ucierpieli w wyniku sierpniowej nawałnicy. Krzyż harcerski uczestników tegorocznej pielgrzymki przysłonił kir.

„Jak co roku prosimy przed jasnogórskim obrazem o dobry rok harcerski, o dobry rok naszej pracy, o natchnienie Ducha Świętego dla naszych instruktorów, o mądre decyzje, o to, abyśmy potrafili te nasze harcerskie radości, ale też tą tragedię, która nas ostatnio dotknęła, przeżywać w sposób mądry i wykorzystywać ją w ten sposób, żeby budować swoje charaktery – podkreśla phm. Jacek Łuczak, komendant 35. Harcerskiej Pielgrzymki na Jasną Górę i dodaje, że tragedia, która miała miejsce w sierpniu na Pomorzu, to trudny moment dla organizacji - Staramy się go jak najlepiej wykorzystać wychowawczo, ale głęboko przeżyliśmy tę sytuację. Otrzymaliśmy od wielu osób słowa wsparcia”.

„Nasza praca harcerska dzieli się na dwie części: to jest praca śródroczna, czyli praca w roku szkolnym od września do czerwca oraz akcja letnia, czyli lipiec i sierpień, kiedy nasi harcerze są na obozach stałych i na obozach wędrownych, uczestniczą też w różnego rodzaju kursach doskonalących, instruktorskich, kursach zastępowych – wyjaśnia phm. Łuczak - Są też wyprawy wędrownicze górskie, żeglarskie, kajakarskie, wspinaczkowe, lotnicze, tymi wszystkimi obszarami, które mogą młodzież interesować, harcerstwo oczywiście się zajmuje”.

„My w Związku Harcerzy Rzeczypospolitej staramy się stawiać młodzieży wymagania, i w ten sposób w naszej organizacji pozostają tylko te osoby, które naprawdę chcą pracować nad sobą, chcą coś od siebie dać, chcą tworzyć jakąś wartość, ale przede wszystkim chcą kształtować swój charakter” – dodaje harcerz.

Tradycyjnie w programie dorocznej Pielgrzymki Harcerzy ZHR oprócz gier i zabaw harcerskich znalazły się wspólne nabożeństwa: Msze św. i Apel Jasnogórski.

W sobotę przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej harcerze odnowili Akt Zawierzenia ZHR Matce Bożej. Natomiast w Sali o. Kordeckiego zabrzmiał koncert współczesnej muzyki chrześcijańskiej Zespół „Ignis Ardens”.

Na zakończenie trzydniowego spotkania w niedzielę, 10 września rano odbył się apel podsumowujący pielgrzymkę. Zwieńczeniem obecności na Jasnej Górze była Msza św. o godz. 11.00 na Szczycie, w której harcerze modlili się razem z uczestnikami 46. Pielgrzymki Kombatantów Armii Krajowej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es
2017-09-10, niedziela, godz. 11.30

Czytaj więcej

Galeria zdjęć: