Biuro Prasowe Jasnej Góry

2017-09-11 Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Amerykańska Częstochowa. 52. doroczny Polsko-Amerykański Festiwal W sobotę, 2 września w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA rozpoczął się 52. doroczny Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal odbywa się tradycyjnie w dwa pierwsze weekendy września - w tym roku - 2, 3, 4 września (Labor Day Weekend) oraz 9 i 10 września. Festiwal organizowany jest prawie od początków istnienia Sanktuarium. Był on jednym z ważnych pierwotnych założeń założyciela Amerykańskiej Częstochowy, o. Michała Zembrzuskiego, aby promować, przekazywać i podtrzymywać polską kulturę w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu organizowany jest nieprzerwanie przez Ojców i Braci Paulinów oraz przez Komitet Festiwalowy, złożony z wolontariuszy. Tegoroczny Festiwal zgromadził prawie na terenie Sanktuarium prawie 30 000 ludzi.

Jak co roku na odwiedzających czekały liczne atrakcje. Zaraza po przekroczeniu bramek wejściowej w licznie rozstawionych kramach można było zaopatrzyć się w pamiątki i towary przywiezione prosto z Polski. Szczególną popularnością cieszyły się koszulki z elementami patriotycznymi oraz barwami narodowymi. Jedną część placu festiwalowego zajmował park rozrywki z karuzelami, kolejkami górskimi oraz innymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Pod pawilonem oraz na scenie w „Polskiej Wiosce” natomiast można było podziwiać występy zespołów muzycznych i tanecznych. W tym roku na festiwalu wystąpiły takie zespoły jak „Kwadrat”, „John Góra Band”, „Jimmy Sturr” oraz wiele innych. Szczególnie ciekawym wydarzeniem był występ zaproszonego z Polski, z Mińska Mazowieckiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Salezjanie”, którzy wykonywali tańce i śpiewy ludowe. Dzieci występujące w nim były wspomagane śpiewem przez swoich starszych kolegów i koleżanki z Zespołu „Kreska” przybyłych z tej samej miejscowości z Polski. Poza tym na placu festiwalowym było wiele innych występów. Na szczególną uwagę zasługują licznie gromadzące się już od wielu lat w Amerykańskiej Częstochowie grupy historyczno-rekonstrukcyjne. Największą z nich stanowi „The Banner of Jasna Gora”. W czasie festiwalu można było oglądać pokazy walki i strzelectwa z ich udziałem, oraz nawet próbę rekonstrukcji oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów…

Główną część placu festiwalowego wypełniały oczywiście budki z tradycyjnym polskim jedzeniem. Nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: gołąbki, pierogi, kiełbasa, bigos, placki ziemniaczane i wiele innych potraw. Były także polskie lody, kolorowa wata cukrowa oraz funnel cake. Wszyscy chętni bardziej wyszukanych smaków mogli udać się do „Polskiej Wioski”, gdzie znajdował się domek Polskiej Szkoły, w którym serwowano ponadto tradycyjny smalec, ogórki oraz naleśniki i ciasto. Nie mogło także zabraknąć znanego na całym świecie polskiego piwa.

W tym czasie nie zabrakło także wydarzeń duchowych w Amerykańskiej Częstochowie. Każdy dzień festiwalowy rozpoczynany był modlitwą oraz codziennie sprawowana była Eucharystia. Bardziej uroczysty wymiar miała Msza Święta odprawiona w niedzielę, 3 września pod przewodnictwem o. Mikołaja Sochy, Prowincjała Paulinów w USA, na której zgromadziło się bardzo wielu wiernych, przybyłych w pielgrzymkach autokarowych zorganizowanych przez Polsko-Słowiańską Unię Kredytową.

Polsko-Amerykański Festiwal jest odwiedzany nie tylko przez Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale przez wiele różnych narodowości. Dla jednych jest on nostalgicznym przypomnieniem ojczystych smaków i tradycji, natomiast dla innych doskonałym czasem na poznawanie pięknej polskiej kultury i nauki historii.

o. Tymoteusz Tarnacki, OSPPE
2017-09-11, poniedziałek, godz. 14.50

Czytaj więcej

Galeria zdjęć: