Biuro Prasowe Jasnej Góry

2017-09-12 Maryjny numer 'Jasnej Góry'

Okładka dwumiesięcznika Jasna Góra, nr 5/2017 Jesienny, wrześniowo-październikowy numer dwumiesięcznika sanktuarium jasnogórskiego „Jasna Góra - tu tętni życie” jest już w sprzedaży.

Aktualny numer otwiera rozmowa o. Tomasza Leśniewskiego z br. Savio Standerskim, obchodzącym jubileusz 50-lecia życia zakonnego pt. „ŁASKA BOGA TO SPRAWIŁA…”
Skąd pochodzisz?
Urodziłem się 18 lipca 1948 r. w Kurzelowie.
Jaki to rejon Polski?
Diecezja kielecka, zaledwie 68 km od Jasnej Góry.
Blisko! Z pewnością często bywałeś na Jasnej Górze? Pamiętasz swój pierwszy pobyt u Matki Bożej?
Było to 14 sierpnia 1959 r. Wtedy przyjechaliśmy z mamą pociągiem na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Była to pielgrzymka parafialna: część parafii przyszła na Jasną Górę pieszo, a inni przyjechali pociągiem.
Coś szczególnego zapamiętałeś?
Tak. Pamiętam, że w nocy spaliśmy w Bazylice jasnogórskiej przy ołtarzu św. Józefa i ktoś ukradł mi buty! Przed powrotem do domu mama musiała mi kupić nowe. Chodziłem w samych skarpetach i czekałem na nowe buty siedząc na bastionie św. Barbary. Później - już w nowych butach - poszliśmy na Drogę Krzyżową.
A pamiętasz swoje pierwsze spojrzenie na Maryję w Jej Jasnogórskim Wizerunku?
Uważam, że wtedy zacząłem odkrywać swoje powołanie do bycia w Zakonie, bo przecież Bóg powołuje od łona matki. Patrząc na Matkę Bożą, usłyszałem wewnętrzny głos: Chcę tu być! Było to bardzo mocne doświadczenie dla 11-letniego chłopaka! Takie małe doświadczenie mistyczne na moją małą miarę. Od tego momentu zaczęło się dojrzewanie do podjęcia decyzji wstąpienia do Zakonu. Dużo modliłem się w tej intencji, a kiedy przyjeżdżałem na Jasną Górę, podglądałem posługę paulinów w sanktuarium. Pamiętam też brata Salwatora Adamskiego, który podczas pierwszej mojej wizyty przytulił mnie mocno do siebie i powiedział: „Ty chyba w przyszłości będziesz moim następcą? Co?”. Na te słowa nic nie odpowiedziałem.

W numerze znajdziemy również wspomnienie o. Kazimierza Manieckiego o śp. ojcu Ludwiku Kaszowskim, paulinie pt. „W każdym miejscu mojego życia pozostawiłem serce”.

W numerze znajdziemy również kolejny z cyklu artykułów Konfesjonał Narodu..., czyli teksty o Sakramencie Pokuty i Pojednania. Autorem jest o. Jerzy Kielech, paulin, a tytuł artykułu brzmi „Sakrament pokuty. Spowiedź porządkuje serce” - „Nawiązując do tradycji starochrześcijańskiej, prawdę o grzechu osobistym każdego człowieka należy rozważać w kontekście 'początku' tzn. grzechu pierworodnego. Ten grzech jest bowiem w człowieku podłożem i źródłem wszystkich grzechów osobistych. Sobór Trydencki nazywa wprost grzech pierworodny ‘zarzewiem grzechu’, stąd też jest on niejako modelem każdego grzechu osobistego, jaki na przestrzeni dziejów popełnił człowiek. Ważna jest zatem refleksja nad istotą grzechu pierworodnego, aby odkryć w nim ową ‘modelową’ strukturę, która wyraża się w każdym osobistym grzechu człowieka”.

W dwumiesięczniku znajduje się dział Świadectwa Jasnogórskie,a w nim piękne świadectwo Izy „Dla Boga nie ma nic niemożliwego”:

W dwumiesięczniku znajdziemy również kolejny artykuł Przemysława Jaskurzyńskiego z cyklu „Panorama z Jasnogórskiej Wieży”: „Nieubłaganie zbliża się koniec lata, nadchodzi jesień, która upiększy naszą panoramę bogactwem kolorów. W bieżącym odcinku kierujemy wzrok na południowy wschód i południe. Na prawo od zalesionego masywu Sokolich Gór dostrzegamy rozrzucone na jurajskiej wierzchowinie wsie z malowniczo położonymi kościołami w Biskupicach, Przybynowie i Choroniu. Ten ostatni umiejscowiony jest na tzw. kueście jurajskiej. Kuesta jest progiem, krawędzią, która w wyraźny sposób oddziela tereny wyżynne od płaskich obszarów nadwarciańskich, co prezentuje zamieszczone zdjęcie. Udało się na nim także uchwycić w prawym górnym rogu fragment Góry Janowskiego (516 m n.p.m.) z niestety niezbyt wyraźną sylwetką zamku Ogrodzieniec. Nie ma się czemu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obserwowany obiekt oddalony jest o prawie 52 km. Na południe od nas granicę widnokręgu wyznacza Próg Woźnicki z Górą Grójec (365 m n.p.m). Przypatrując się uważniej, dostrzeżemy także kościół w Lubszy, który znajduje się na jasnogórskim odcinku Drogi św. Jakuba (Częstochowa - Sączów). Przed nami rozpościerają się trzy historyczne krainy ziemia krakowska, ziemia dawnego Księstwa Siewierskiego i Górny Śląsk”.

W dwumiesięczniku kontynuowany jest również cykl „Sam na sam z Bogiem. Komentarze Paulinów do Niedzielnej Liturgii”, dzięki którym bardziej możemy się przygotować do Liturgii w miesiącu wrześniu i październiku.

Nowy numer zamykają wydarzenia jasnogórskie z maja i czerwca 2017 r. w oprac. Żanety Bilskiej, na podstawie materiałów o. Stanisława Tomonia i Biura Prasowego Jasnej Góry.

Numer 5. dwumiesięcznika „Jasna Góra” jest do nabycia na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową.

Adres redakcji:
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

adres internetowy:
e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.
www.miesiecznik.jasnagora.pl

Zapraszamy do lektury!

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2017-09-07, czwartek, godz. 18.00

Spis treści:
s. 4 – br. S. Standerski, OSPPE: Łaska Boża to sprawiła...
s. 7 – o. Sz. Zaufal, OSPPE: „Każdy z was powróci do swojej własności”
s. 11 – o. J. Płatek, OSPPE: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Šaštin na Słowacji
s. 14 – Józefa M.: W fałdach sukni Bożej Matki
s. 16 – I. Borkowska: Nie lękam się
s. 17 - o. K. Maniecki, OSPPE: W każdym z miejsc mojego życia pozostawiłem serce...
s. 19 - Program Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej
s. 20 - M. Marzec: Maryja - Miłosierdziem Bożej Miłości
s. 22 - ks. K. Tuszyński: Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Busko-Zdroju
s. 24 - o. Sz. Stefanowicz, OSPPE: Apel Jasnogórski
s. 25 - Zapraszamy na Jasną Górę
s. 26 – o. J. Kielech, OSPPE: Sakrament pokuty a osobowa godność człowieka
s. 28 - o. K. Maniecki, OSPPE: Apostolat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej
s. 30 - o. J. Zbudniewek, OSPPE: Konfrater Józef Marian Święcicki (1904-1999) - Niedoceniony obrońca wartości chrześcijańskich
s. 33 - Świadectwa jasnogórskie: Dla Boga nie ma nic niemożliwego
s. 34 - o. E. Rakoczy, OSPPE: Obiecane korony Wilhelma II
s. 36 – P. Jaskurzyński: Panorama z Jasnogórskiej wieży (cz. 5)
s. 39 – Paulini: Solus Cum Deo Solo. Komentarze Paulinów do Niedzielnej Liturgii
s. 43 – Wydarzenia Jasnogórskie maj-czerwiec 2017

Czytaj więcej

Galeria zdjęć: